V dobách Aztéckej ríše sa čokoláda iba pila. "Nápoj sa pripravoval z rozdrvených a ušľahaných bôbov. Tabuľková čokoláda ako ju poznáme v rôznych chuťových podobách dnes, prišla až s moderným spôsobom spracovania. Výroba čokolády začína pri kakaovníku, ktorý pre svoj zdravý rast potrebuje veľa slnka a tepla.
V dobrých podmienkach rastie a plodí po celý rok. Kakaové bôby sa musí najskôr vyčistiť, upražiť na 105 oC a zbaviť šupiek. Pripraví sa drť, ktorá sa melie a vzniká kakaová hmota. Tá sa zmieša s cukrom, sušeným mliekom a stáva sa z nej čokoládová hmota. Má vzhľad tehliarskej hliny. Musí sa valcovať, čím sa zjemňuje.
Po valcovaní sa mení na sypkú hmotu. Nasleduje proces konšovanie, čo je miešanie nad 60, maximálne 80 stupňov, záleží či je čokoláda mliečna alebo horká. horká sa konsum na vyššom teplotnom stupni. konsum sa 12 - 48 hodín pre dokulacení chuti. Nakoniec sa pridáva ďalšie kakaové maslo a emulgátor. Potom nasle duje temperácia - riadená kryštalizácia kakaového masla. Ak je čokoláda zle ztemperovaná, tak šedne.
Nalieva sa do foriem a chladí sa v tuneloch alebo skriniach. Potom už sa len vyklepáva a balia. Mala by sa skladovať okolo 18 ° C. "Táto technológia je stará takmer 150 rokov. Dnes sa venuje pozornosť skôr hygiene v priemysle, proces konšovanie sa skracuje. Používajú sa tiež nerez materiály. Čo však spôsobuje čokoládu tak lahodne jemnú "Proces valcovanie a obsah kakaového masla.
Čím vyšší obsah tuku, tým je čokoláda jemnejšia. Vyšší obsah tiež spôsobuje, že je čokoláda tvrdá. U mliečnej čokolády sa pridáva kraví tuk, ktorý ju robí mäkkú." Kvalita čokolády závisí hneď na niekoľkých skutočnostiach. Predovšetkým konšovací proces je dlhší, čo však obyčajný konzument čokolády nespozná. "Rôzne receptúry vyhovujú rôznym výrobcom. Záleží na kvalite bôbov, nesmie sa přepražit. Pri valcovanie sa používa jednotná veľkosť častíc.