Kakaové bôby, základná surovina na výrobu čokolády, sú semená, ktoré sa nachádzajú vo vnútri plodu až 8 metrov vysokého stromu kakaovníka. Ten sa najčastejšie vyskytuje v horúcom a vlhkom pásme v nadmorskej výške 500 metrov. Plody vyrastajú priamo z kmeňa a konárov a zberajú sa 2x za rok vždy na začiatku a na konci obdobia dažďov, kedy ich domorodci zo stromu pomocou mačiet odseknú, potom otvoria, zakryjú listami banánovníka a nechajú ich kvasiť.
Chuť kakaových bôbov závisí na odrode a tiež na mieste kde sa vyskytujú. Tromi základnými odrodami sú: Criollo, Forastero a Trinitario. Criollo sa najčastejšie vyskytuje v Strednej Amerike a vzhľadom k tomu, že je táto odroda pomerne náročná na pestovanie, jedná sa o najdrahšie kakaové bôby. Jeho chuť sa vyznačuje ovocnými a korenistými tónmi.
Forastero je na rozdiel od Criolla veľmi odolnou odrodou. Tvorí zhruba 80% svetovej produkcie, jeho chuť je výrazne horká. Odroda Trinitario vznikla skrížením Criolla s Forastero a od oboch si odniesla len tie najlepšie vlastnosti.
Kakaové bôby Trinitario majú vyváženú chuť a sú veľmi odolné voči chorobám. Samotnú chuť jednotlivých odrôd však ovplyvňuje aj miesto výskytu.
Kakaové bôby z Ekvádoru sa vyznačujú nádychom tropického ovocia, bôby z Dominikánskej republiky chutia ako káva. Medzi najväčších producentov kakaa patrí Pobrežie Slonoviny, Indonézia, Ghana, Brazília, Kamerun a Ekvádor.